Praca stolarza bywa przyjemna. Dla wykonujących osób często jest to wielka pasja, której oddają się namiętnie. Tymczasem praca ta nie jest do końca bezpieczna. Wióry, trociny, pyły, ostre narzędzia, substancje stosowane do zabezpieczania, malowania drewna – to wszystko może zagrażać zdrowiu, a przede wszystkim zagraża prywatnemu ubraniu. Dlatego każdy stolarz musi mieć strój roboczy. Jakie ubrania będą najlepsze?

Specyfika pracy stolarza

Stolarz zajmuje się oczywiście obróbką drewna, zabezpieczaniem drewnianych elementów, a także tworzeniem różnych rzeczy z drewna, np. stołów, krzeseł, innych mebli czy jeszcze innych rzeczy. W swojej pracy używa jednak nie tylko młotka i gwoździ, ale także wielu innych narzędzi i urządzeń. Musi bowiem ciąć drewno, przycinać czy szlifować. Przez to warunki jego pracy są naprawdę trudne. Jest to praca w hałasie, kurzu, pyle, wiórach, trocinach, a także z ostrymi i niebezpiecznymi narzędziami czy w kontakcie z prądem oraz substancjami chemicznymi służącymi do lakierowania, impregnowania, malowania i innych czynności. Dlatego warto wiedzieć, jakie cechy powinna mieć odpowiednia odzież robocza, aby zapewniała pełne bezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę przy wyboru stroju roboczego?

Nie jest łatwo wybrać odpowiedni strój do pracy przy składaniu schodów, w której czyha tak wiele zagrożeń. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, odzież robocza musi mieć odpowiedni rozmiar oraz krój. Musi być wygodna, komfortowa i nie może ograniczać ruchów. Dobrze jeśli posiada kieszenie pozwalające na trzymanie drobiazgów typu gwoździe pod ręką. Po drugie, odzież powinna być wykonana z odpowiednich materiałów wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia czy zabrudzenia. Materiał powinien również być przewiewny i jak najbardziej przyjazny termicznie.

Elementy stroju roboczego stolarza

Odzież robocza stolarza to wiele różnych elementów chroniących różne części ciała. Przede wszystkim stolarz wszystko robi dłońmi, dlatego koniecznie musi posiadać: ochronne rękawice. Muszą one być dobrze dopasowane do dłoni, wytrzymałe i solidne. Nie mogą być za duże i zbyt sztywne ani też wykonane ze śliskiego materiału, gdyż muszą zapewniać komfort poruszania palcami, chwytania i przytrzymywania przedmiotów. Obuwie dla stolarza powinno mieć wzmocniony podnosek, a także podeszwy antypoślizgowe. W razie pracy przy chłodnej pogodzie mogą być ocieplane. Spodnie robocze najczęściej są tak zwanymi ogrodniczkami na szelkach i z wieloma różnej wielkości kieszeniami na różne drobne przedmioty, aby mieć je pod ręką i nie tracić czasu na ich szukanie. Powinny być wykonane z materiału chroniącego przed zabrudzeniami i odpornego na uszkodzenia. Pod spodnie wystarczy założyć koszulę z przewiewnego i komfortowego materiału. Może to być zwykły t-shirt, a w chłodniejszy dzień nawet flanelowa kouszla: /pl/koszule-meskie-w-krate/.
Flanelowa koszula w kratę, wielu z nas kojarzy się ze stolarzem:
koszula w kratę źródło mybaze.com koszula w kratę źródło mybaze.com
Kolejny elementstroju roboczego stolarza to gogle. Podczas cięcia czy szlifowania drewna w powietrze wzlatuje mnóstwo pyłu, opiłków i trocin, więc ochrona oczu jest absolutnie konieczna. NausznikiWiele urządzeń (np. piły) jest bardzo głośnych, więc warto też chronić uszy za pomocą specjalnych nauszników czy zatyczek do uszu. Niezbędna jest także maska ochronna, dzięki której stolarz nie wdycha tych wszystkich pyłów i wiórów. Stolarzowi może przydać się również kask, zwłaszcza jeśli pracuje w niebezpiecznych warunkach, np. na wysokości albo w otoczeniu przedmiotów zagrażających zdrowiu w razie upadku.

Zachęcamy do kontaktu

Wyślij do nas wiadomość

Chętnie odpowiemy na pytania, wyślemy dodatkowe materiały, spotkamy się.

Imię i nazwisko*

Adres email*

Telefon*

Treść wiadomości

*pola wymagane

Stolarz Milik Schody, Balustrady
ul. Średzka 1, 55-311 Kostomłoty